Ukrainian Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Indonesian Irish Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Vietnamese Welsh Yiddish

УДК 614.88–048.78

Пірникоза А. В., Скоробогач С. М.

Інформація про авторів:
КУ «ТМО «Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», м. Вінниця, Україна


Актуальною проблемою в Україні є вдосконалення служби екстреної медичної допомоги (ЕМД). Удосконалення ЕМД – це не тільки технічне переоснащення, забезпечення сучасними засобами зв’язку, аеромобільною евакуацією тощо, це насамперед формування нового виду ментальності медичного працівника, для якого головною метою стає врятування життя людини, формування виїзної бригади як колективу однодумців із чітким розподілом ролей у процедурі надання медичної допомоги відповідно до прийнятих медико-технологічних стандартів, максимально ергономічне облаштування автомобіля ЕМД й медичного майна, щоб жодна секунда не була втрачена під час рятування життя людини. Для того щоб бути готовими до непередбачуваних ситуацій на викликах, потрібно постійно підвищувати свій кваліфікаційний рівень.

На виконання закону України «Про екстрену медичну допомогу», згідно з Комплексним планом КУ «Територіальне медичне об’єднання «Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», з метою удосконалення системи надання екстреної медичної допомоги населенню Вінницької області з 16 по 18 серпня 2017 року в селі Городище Літинського району на базі оздоровчого дитячого закладу «Казкова долина» пройшов ІІ Вінницький обласний чемпіонат бригад ЕМД «Літинський медичний марафон» та науково-практична конференція «Актуальні аспекти надання екстреної медичної допомоги на догоспітальному та ранньому госпітальному етапах».

 

Благословення захід отримав від Протоієрея Української православної церкви Київського патріархату отця Андрія.

На відкритті чемпіонату виступив голова Вінницької обласної державної адміністрації Валерій Коровій. Він зауважив, що з обласного бюджету виділено 6 млн грн для завершення до кінця року підключення віддалених районів області до центральної оперативної диспетчерської, що дасть можливість надання якісної, своєчасної, доступної екстреної медичної допомоги населенню області. Також він передав у подарунок відділенню виїзної консультативної медичної допомоги Центру ЕМД гастроскоп вартістю 500 тис. грн, придбаний за бюджетні кошти.

n26s10 fig1

n26s10 fig2

n26s10 fig3

Директор Департаменту охорони здоров’я Вінницької обласної державної адміністрації Людмила Грабович зазначила, що за підтримки обласної державної адміністрації на черзі придбання бронхоскопа, дефібриляторів та електрокардіографів. З порядку денного не знімається й питання оновлення автопарку санітарних автомобілів.

 

Головний лікар КУ «ТМО «Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Анатолій Пірникоза подякував обласній державній адміністрації, обласній Раді та Департаменту охорони здоров’я за підтримку Центру, забезпечення таким необхідним обладнанням, продемонстрував його представникам засобів масової інформації та зауважив, що попередній гастроскоп вичерпав свій технічний ресурс, ним було оглянуто понад 8 тисяч пацієнтів.

n26s10 fig4

Привітав учасників змагань і голова Літинської районної державної адміністрації Ярослав Чернега, який висловив сподівання, що змагання відбудуться на високому організаційному рівні і кожна з команд покаже високі професійні здібності.

Від громади Літинського району учасників привітав творчий колектив.

У змаганнях взяли участь 10 бригад ЕМД (9 бригад зі станцій ЕМД області та 1 бригада у складі студентів 5–6 курсів Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова).

У програму чемпіонату входили конкурсні завдання. Проведення конкурсів серед виїзних бригад ЕМД є важливим елементом в особистому професійному вдосконаленні медичного персоналу та водіїв бригад, що забезпечується участю їх у реалізації різноманітних типових і нетипових клінічних ситуацій з подальшим аналізом.

Суддівська бригада складалася з восьми фахівців з ЕМД, двоє з яких брали участь у I Міжнародному конкурсі швидкої медичної допомоги, який відбувся у 2008 році в місті Тернополі, та зайняли перше місце (лікар з медицини невідкладних станів (МНС) Степан Смолінський і фельдшер МНС Андрій Альохін).

n26s10 fig5

n26s10 fig6

Інші судді також були учасниками щорічних Всеукраїнських змагань з ЕМД з міжнародною участю і тому мають досвід проведення та суддівства змагань такого рівня. Судді разом з організаторами брали участь у розробці конкурсних завдань та визначали їх складність.

Протягом трьох днів змагань командами було виконано дев’ять конкурсних завдань. Кожне завдання мало на меті відпрацювання як теоретичних, так і практичних навичок надання екстреної медичної допомоги на догоспітальному етапі, тактику бригад під час транспортування постраждалих і хворих у відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги закладів охорони здоров’я вторинного та третинного рівнів.

Перший конкурс, з умовною назвою «Кальян-103», полягав у виявленні отруєння фосфорорганічною речовиною у хворого, який перебував у критичному стані.

n26s10 fig7

За спільною думкою суддів, рівень теоретичної підготовки та практичних навичок у цьому конкурсі в усіх команд був не досить високим. При максимальній кількості у 100 балів, найкращий результат у 74 бали показала команда Козятинського відділення Хмільницької станції ЕМД.

Паралельно з першим конкурсом, 16.08.2017 року, проводили другий, з умовною назвою «Медичні віртуози», де відшліфовували майстерність у практичних навичках фельдшери та водії бригад ЕМД. За програмою конкурсу окремо були завдання для фельдшерів і водіїв. Для фельдшерів програма включала: техніку периферичного венозного доступу, інтубації трахеї, конікотомії, внутрішньокісткового венного доступу, компресії грудної клітки з відпрацюванням на манекенах; застосування дистанційної ЕКГ-передачі та небулайзерної терапії. Для водіїв – базисну серцево-легеневу реанімацію, накладання джгута при артеріальній кровотечі, накладання шийного комірця, іммобілізація пацієнта на транспортній дошці, шинування верхньої кінцівки.

Кращими в цьому конкурсі були команди Козятинського відділення Хмільницької станції ЕМД та Тульчинської станції ЕМД.

Третій конкурс, з умовною назвою «Нічний джампер», проходив з 21.00 год 16 серпня до 01.00 год 17 серпня 2017 року.

Легенда цього конкурсу полягала в наданні екстреної медичної допомоги молодій людині, яка внаслідок отримання електротравми, спричиненої дією високої напруги, впала з водонапірної башти.

Судді оцінювали якість та швидкість надання екстреної медичної допомоги потерпілому, який перебував у шоковому стані, маючи комбіновану травму, і ефективність роботи медичного працівника зі свідком падіння – дівчиною, яка перебувала в стані афекту. У суму балів входили: оцінювання швидкості виявлення кровотечі та накладання джгута, початок інгаляції кисню, необхідність знеболювання і готовність до транспортування протягом 10 хвилин.

Паралельно проводили четвертий конкурс, з умовною назвою «ЗНО–2017», для фельдшерів і водіїв виїзних бригад ЕМД. Завданням цього конкурсу було розв’язання тестів і ситуаційних завдань, які стосувалися надання екстреної медичної та домедичної допомоги хворим і потерпілим.

У третьому та четвертому конкурсах перемогу виборола команда студентів Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова. Участь цієї команди в змаганнях та перемога в конкурсах допомогли їм стати абсолютним чемпіоном на Всеукраїнській олімпіаді із симуляційної медицини з міжнародною участю «Ternopil sim Olimp» серед студентів вищих медичних навчальних закладів 28–30 вересня 2017 року.

П’ятий конкурс був з умовною назвою «Тінейджер у небезпеці».

Протокол оцінювання дорожньо-транспортної пригоди на околиці міста проводився протягом 15 хвилин. Це було необхідно для об’єктивного висвітлення роботи бригади ЕМД.

n26s10 fig8

У конкурсі оцінювали передусім швидкість надання екстреної медичної допомоги підлітку, підготовку до транспортування та саме транспортування в лікувальний заклад з попереднім повідомленням до приймального відділення.

Фіксували проведення всіх необхідних втручань за системою «LOAD AND GO» – «Завантажуй і вези!».

Конкурс ускладнювався присутністю біля машини водія із забійно-рваною раною лобово-тім’яної ділянки голови з порушенням свідомості та збудженням, у якого бригада за об’єктивними ознаками мала запідозрити гіпоглікемічний стан.

Найвищий результат у конкурсі показала бригада Липовецької станції ЕМД.

Одним з корисних елементів конкурсів бригад ЕМД є організація спільних навчань для всіх учасників. Здебільшого це стосується ситуацій із масовими ураженнями.

У зв’язку з цим шостий конкурс, з умовною назвою «Вода у полум’ї», полягав у відпрацюванні елементів первинного та вторинного сортування постраждалих під час вибуху прогулянкового катера з людьми на водоймі біля берега. За легендою постраждалим ніяку допомогу не надавали, і на місці події, окрім постраждалих, нікого не було. У цьому конкурсі використовували «Картку медичного сортування» та оцінювали роботу бригад за системою START (Simple Triage And Rapid Treatment) (просте сортування і швидке лікування).

n26s10 fig9

В основі критеріїв оцінювання роботи бригади ЕМД лежав основний принцип обстеження постраждалого в безпечному місці:
– загальний стан;
– стан свідомості;
– прохідність дихальних шляхів;
– частота дихання протягом 10 с;
– наявність периферичного пульсу.

Якщо вогнище ураження безпечне, пріоритетним є сортування на місці події. Насамперед береться до уваги механізм ураження і загальний стан постраждалого.

Крім того, бригада повинна була співпрацювати з диспетчером центральної оперативної диспетчерської Центру для надання інформації про кількість постраждалих різних сортувальних груп та залучення, за потреби, відповідної кількості бригад ЕМД, в першу чергу постраждалим із червоною карткою.

У цьому конкурсі найвищу кількість балів отримала команда Вінницької станції ЕМД.

Одночасно з шостим проводили сьомий конкурс з умовною назвою «Попри все – дій!!!».

Мета конкурсу – проведення догоспітального тромболізису препаратом «Тенектеплаза» («Металізе») у зв’язку з неможливістю виконати черезшкірне втручання за 120 хвилин (рентгеноопераційна не готова). Дії бригад оцінювали в декількох напрямках: огляд пацієнта, збір анамнезу, реєстрація ЕКГ, ЕКГ-моніторинг до 5 хвилин та подальше надання екстреної медичної допомоги з використанням препарату «Металізе». На конкурс було відведено 10 хвилин.

Кращою була бригада Тульчинської станції ЕМД.

n26s10 fig10

Восьмий конкурс, з умовною назвою «Світло в кінці тунелю», мав змоделювати надання допомоги у вигляді електричної кардіоверсії пацієнту в стані аритмічного шоку.

Для суддівства ключовим у цьому випадку була відсутність необхідності згідно з алгоритмом ACLS вводити будь-які лікарські засоби (аміодарон, адреналін тощо). Найкращі результати показала команда Козятинського відділення Хмільницької станції ЕМД.

n26s10 fig11

Дев’ятий конкурс – це конкурс для водіїв, з умовною назвою «Я – не тільки водій». Мета – відпрацювання водіями своїх професійних навичок та навичок надання домедичної допомоги постраждалим. Водій Козятинського відділення Хмільницької станції ЕМД показав найкращий результат як у майстерності водіння, так і в наданні домедичної допомоги.

Умови, в яких доводилося працювати командам, були максимально наближені до реальних.

Кінцевий результат (місце в турнірній таблиці) визначали після сумування всіх балів команд та віднімання штрафних балів. У підбитті підсумків конкурсу – аналіз протоколів, що надходили від суддів, підрахунок кінцевої суми балів кожної команди й визначення її місця в турнірній таблиці – брали участь спостерігачі від команд-учасниць.

За результатами всіх конкурсів, призові місця розподілили таким чином:
– перше – бригада Хмільницької станції ЕМД;
– друге – бригада Вінницької станції ЕМД;
– третє – бригада Могилів-Подільської станції ЕМД.

n26s10 fig12

n26s10 fig13

n26s10 fig14

 

Під час відкриття науково-практичної конференції 18 серпня 2017 року з вітальним словом виступив заступник директора Українського науково-практичного центру ЕМД та медицини катастроф (УНПЦЕМД та МК) МОЗ України Близнюк М. Д., директор Департаменту охорони здоров’я Вінницької обласної державної адміністрації Грабович Л. О., головний лікар КУ «ТМО «Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Пірникоза А. В., представники Літинського району.

Теми доповідей на науково-практичній конференції:

1. «Підсумки діяльності екстреної медичної допомоги та медицини катастроф за 2016 рік» (Близнюк М. Д. – заступник директора УНПЦЕМД та МК МОЗ України).

2. «Особливості надання екстреної медичної допомоги на догоспітальному етапі» (Матвійчук М. В. – канд. мед. наук, завідувач кафедри медицини катастроф та безпеки життєдіяльності, доцент, полковник медичної служби Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова).

3. «Надання невідкладної медичної допомоги хворим з гострим коронарним синдромом» (Откаленко О. К. – канд. мед. наук, доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова).

4. «Дії бригад ЕМД при діагностиці гострого порушення мозкового кровообігу в пацієнтів» (Височанська Т. Г. – завідувач інсультним відділенням № 22 Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. О. І. Ющенка, заслужений лікар України).

5. «Гіпертонічний криз, діагностика, лікування» (Томашкевич Г. І. – канд. мед. наук, доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова).

6. «Обструктивний синдром, діагностика, лікування» (Слепченко Н. С. – канд. мед. наук, доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова).

Для покращення роботи консультативного телеметричного центру КУ «ТМО «Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» заслухали інформацію директора ООО «Компанія TREDEX» Павловича Р. В. про використання мініатюрного планшетного 12-канального електрокардіографа «Москіт» в екстреній медичній допомозі.

Літинський медичний марафон відбувся на високому організаційному рівні.

n26s10 fig15

Як наголосив керівник області Валерій Коровій, Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф має бути найкращим в Україні. Це той еталон, до якого ми повинні прагнути для сталого функціонування системи екстреної медичної допомоги області, виконання закону України «Про екстрену медичну допомогу» за рахунок покращення матеріально-технічної бази, введення інноваційних технологій, ефективної кадрової політики, посилення ролі Центру екстреної медичної допомоги шляхом охоплення всіх районів області центральною оперативною диспетчерською.

Стаття надійшла в редакцію 01.12.2017 р.


logo on blue
ТОВ "Професійні видання Східна Європа" Екстрена медицина: від науки до практики
emergency.in.ua © 2012 - 2019. Всі права захищені
Яндекс.Метрика
vk
facebook

 

Joomla inotur