Ukrainian Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Indonesian Irish Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Vietnamese Welsh Yiddish

Трофименко С. П.1, Яковченко Ю. В.1

1Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця, м. Київ, Україна

2Київськa міськa клінічнa лікарня швидкої медичної допомоги (КМКЛШМД), м. Київ, Україна

Резюме. Метою дослідження було проаналізувати результати лікування хворих у КМКЛШМД у хірургічному відділенні № 4 за період 2007−2012 рр. з атеросклеротичною гангреною кінцівки, виявити причини несприятливих результатів ампутації. Вивчено результати обстеження та лікування 218 хворих з атеросклеротичною гангреною кінцівки. Успішним результатом ампутації вважали первинне загоєння післяопераційної рани кукси. Нагноєння, вторинне загоєння, реампутації, а також летальний результат віднесли до несприятливих результатів ампутації. Встановлено, що несприятливі результати ампутації кінцівки обумовлені технічними погрішностями хірургічного втручання, неправильно обраним рівнем, неадекватним дренуванням рани кукси, невдалою операцією на артеріях кінцівки, неадекватною емпіричною антибактеріальною терапією, віком хворого, тривалістю критичної ішемії. Вирішувати питання про необхідність ампутації кінцівки у хворих з атеросклеротичною гангреною слід після оцінки можливості відновної судинної операції. Під час визначення рівня ампутації кінцівки необхідно об'єктивно оцінювати ступінь порушення регіонарного кровообігу з використанням лазерної допплерівської флоуметрії. Під час підготовки до ампутації кінцівки слід приділяти особливу увагу корекції реологічних і коагуляційних властивостей крові, нормалізації функціонального стану міокарда, а також спеціалізованої психотерапевтичної підготовки для своєчасної та адекватної психологічної адаптації хворого.

Ключові слова: атеросклероз, гангрена кінцівки, ампутація кінцівки, наслідки ампутації кінцівки.

Analysis of experience in treating patients with atherosclerotic gangrene of the lower extremities

ВСТУП

Питання лікування хворих на облітеруючий атеросклероз займають одне з центральних місць у низці фундаментальних проблем сучасної медицини. Кількість хворих на атеросклероз неухильно зростає [1−5]. В останні десятиліття набули широкого поширення реконструктивні та рентгенендоваскулярні операції на артеріях, які дозволяють значною мірою поліпшити якість життя більшості хворих з хронічною артеріальною недостатністю кінцівки атеросклеротичного генезу. Незважаючи на розвиток ангіохірургiї та появу нових способів лікування хворих на облітеруючий атеросклероз, частота ампутації кінцівки у хворих цієї категорії сягає 28 % і не має тенденції до зниження [6]. Щорічне число ампутацій кінцівки в економічно розвинених країнах варіює від 13,7 до 32,3 на 100 тис. населення [7]. Гангрена кінцівки є важким ускладненням хронічної артеріальної недостатності атеросклеротичного генезу. Тяжкість цього ускладнення визначається не тільки психічною травмою, обумовленою розумінням втрати ноги та інвалідизації, а й реальною небезпекою загибелі хворого. Летальність після ампутації кінцівки в цей час складає 20−33 % [1−3, 5]. Ампутації, виконані нижче колінного суглоба, супроводжуються реампутаціями майже в 50 % хворих. Ускладнення та вади кукси в тому чи іншому вигляді трапляються в 40−50 % оперованих хворих [2, 7, 8]. Незважаючи на багатовікову історію ампутації та велику кількість наукових досліджень, лікування хворих на облітеруючий атеросклероз з гангреною кінцівки є невирішеною та надзвичайно актуальною не лише медичною, а й соціальною проблемою [9, 10].

Зареєструйтесь або ввійдіть для перегляду повного тексту статті

logo on blue
ТОВ "Професійні видання Східна Європа" Екстрена медицина: від науки до практики
emergency.in.ua © 2012 - 2019. Всі права захищені
Яндекс.Метрика
vk
facebook

 

Joomla inotur