УДК 617.58–089.5–031.3
Харківська медична академія післядипломної освіти, м. Харків, Україна
Харківська обласна клінічна травматологічна лікарня, м. Харків, Україна
РЕЗЮМЕ
Актуальність. Кількість операцій ендопротезування кульшового суглоба має тенденцію до збільшення, а визначення варіабельності серцевого ритму (ВСР) – неінвазивна, проста й недорога методика моніторингу для оцінювання автономної дисфункції та її потенційних наслідків.
Мета дослідження. Оцінити варіабельність серцевого ритму під час операції ендопротезування кульшового суглоба при різних варіантах знеболювання.
Матеріал і методи дослідження. Дослідження 44 пацієнтів проводили у Харківській обласній клінічній травматологічній лікарні. Пацієнти були розподілені на чотири групи (n = 11 у кожній). Пацієнтам групи І виконували спінальну анестезію, групи ІІ – блокаду поперекового сплетення заднім доступом у комбінації з блокадою nervus ischiadicus, групи ІІІ – паравертебральну блокаду в поєднанні з каудальною блокадою, групи ІV – загальну анестезію. Інтраопераційно реєстрували показники загальної ВСР, а також показники спектрального аналізу.
Результати дослідження. Загальна потужність спектра (TP) була зниженою в групі ІV порівняно з іншими зі статистично значущою різницею між нею та групами І і ІІІ (р = 0,003 та р = 0,031 відповідно). Співвідношення LF/HF в групах І, ІІ, ІІІ та IV становили 2,6; 4,8; 2,6; 1,9 відповідно. Статистично значуща різниця спостерігалася між групами ІІ та І, ІІІ, IV (значення р становило 0,025; 0,028; 0,015 відповідно). Значення нормалізованого високочастотного спектра (HFn) в групах І, ІІ, ІІІ та IV становили 32,5; 20,6; 34,8 та 40,2 % відповідно зі статистично значущою різницею між групами ІІ та І, ІІІ, IV (значення р = 0,041; 0,032; 0,01 відповідно). Значення нормалізованого низькочастотного спектра (LFn) в групах І, ІІ, ІІІ та IV становили 67,5; 79,4; 65,2 та 59,8 % відповідно зі статистично значущою різницею між групами ІІ та І, ІІІ, IV (значення р = 0,04; 0,013; 0,004 відповідно).
Висновки. Блокади периферичних нервів під час операцій ендопротезування кульшового суглоба супроводжуються більш значним зниженням високочастотного спектра та підвищенням низькочастотного спектра порівняно зі спінальною та каудальною в поєднанні з паравертебральною блокадами.
Ключові слова: ендопротезування кульшового суглоба, анестезія, варіабельність серцевого ритму.