Ukrainian Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Indonesian Irish Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Vietnamese Welsh Yiddish


УДК 616–001/–009.–616.1/9–616–008

Цимбалюк Г. Ю.


ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України», м. Тернопіль, Україна


РЕЗЮМЕ

Мета. Вивчити вплив реперфузії кінцівки на систему пероксидного окиснення ліпідів у тканині нирки в моделі травми органів черевної порожнини та гіповолемічного шоку.

Матеріали та методи. Було проведено експеримент, в якому на 80 тваринах (білих щурах) вивчали вплив ішемії-реперфузії на функцію одного з органів-мішеней розвитку поліорганної недостатності, а саме нирок. Тварини були розподілені на групи дослідження: у першій групі моделювали ішемічно-реперфузійний синдром шляхом накладання джгутів на нижні кінцівки на термін 2 години; у другій групі моделювали травму органів черевної порожнини та гіповолемічний шок; у третій групі поєднували ішемічно-реперфузійні синдром і травму органів черевної порожнини з кровотечею. Контрольними точками дослідження були 1-а, 3-я та 7-а доби.Дані порівнювали з контрольною групою.

У гомогенатах нирки визначали активність дієнових кон’югатів (ДК), трієнових кон’югатів (ТК) і вміст реагентів до тіобарбітурової кислоти (ТБК-активні продукти ПОЛ), які належать до індикаторних показників інтенсивності пероксидного окиснення ліпідів (ПОЛ).

Результати досліджень та їх обговорення. Аналіз отриманих результатів показав, що накладання кровоспинних джгутів терміном на 2 години викликає тривалу активацію системи ПОЛ у тканині нирки. Вищевказане підтверджує активність показників ДК, ТК і ТБК-активних продуктів ПОЛ через 7 діб після проведення експерименту. В експерименті також було виявлено, що за своєю динамікою активація системи ПОЛ, яку викликають ішемічно-реперфузійні зміни, схожа з такими при поєднаній травмі та кровотечі, особливо на ранніх етапах після травматичного періоду. Також було доведено, що реперфузійний синдром впливає на розвиток системних змін при поєднаній травмі, що ускладнена кровотечею, одним з індикатором яких є значна активація в системі ПОЛ. Таким чином, вивчення змін у тканині нирки показників ПОЛ і динаміка їх змін дають можливість дійти висновку щодо існування ризику розвитку поліорганної недостатності внаслідок впливу ішемічно-реперфузійного синдрому кінцівки.

Ключові слова: пероксидне окиснення ліпідів, нирки, реперфузія, експеримент, травма.


logo on blue
ТОВ "Професійні видання Східна Європа" Екстрена медицина: від науки до практики
emergency.in.ua © 2012 - 2019. Всі права захищені
Яндекс.Метрика
vk
facebook

 

Joomla inotur