Ukrainian Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Indonesian Irish Italian Japanese Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Vietnamese Welsh Yiddish

 

Кіяшко І. А.1, Стерлядкіна Е. Г.2, Кононов А. В.3


Інформація про авторів:
1Комунальна лікувально-профілактична установа «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», м. Краматорськ, Україна
2Станція швидкої медичної допомоги м. Слов’янська – відокремлений структурний підрозділ КЛПУ «ОЦЕМД та МК», м. Слов’янськ, Україна
3Станція швидкої медичної допомоги м. Маріуполь – відокремлений структурний підрозділ КЛПУ «ОЦЕМД та МК», м. Маріуполь, Україна


На Донеччині, в місті Краматорськ, 10 лютого 2018 року відбувся обласний чемпіонат бригад екстреної медичної допомоги «Першість Донецької області 2018». Чемпіонат організовано та проведено Донецьким обласним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (далі – Центр). У вітальній промові директор Центру Ігор Кіяшко привітав співробітників з річницею створення установи (а саме 7 лютого 1991 року Донецький обласний центр екстреної медичної допомоги розпочав своє життя як самостійний заклад охорони здоров’я) та наголосив, що такі змагання на Донеччині проводяться вперше, тому мають для всього колективу велике значення, бо започатковується нова традиція в системі екстреної медичної допомоги області. «Безперечно, такі змагання мають у своїй складовій виражений елемент свята, – зазначив директор Центру – але, насамперед, це дуже серйозна праця для бригад екстреної допомоги та їх керівників. Адже чемпіонат, по суті, є іспитом на професіоналізм як для безпосередніх учасників, так і для системи професійної підготовки в установі в цілому. А всі досягнення й невдачі дають потужний моральний поштовх для вдосконалення».

Змагання проводились за методикою, відпрацьованою Українським науково-практичним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, а саме – керівником навчально-тренувального відділу, доктором медичних наук Віталієм Крилюком, який був головним суддею цих змагань.

 

Майданчиком для проведення чемпіонату стала прилегла територія Центру та Краматорської станції швидкої медичної допомоги – відокремленого підрозділу Центру, до якого установа була переміщена із Донецька з початком його окупації в 2014 році. У змаганнях взяли учать 10 штатних бригад екстреної медичної допомоги (ЕМД) із різних підрозділів Центру, які надають допомогу на території всієї Донецької області – із Бахмута, Волновахи, Костянтинівки, Краматорська, Лимана, Маріуполя, Мар’їнки, Мирнограда та бригада відділу виїзної спеціалізованої консультативної екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Для проведення конкурсу моделювались екстрені ситуації, які є найбільш доленосними в порятунку життя.

n27s10 fig1

 Фото 1. Команди перед стартом

 

n27s10 fig2

Фото 2. Настанови членів суддівської колегії (Нестеренко О. М., Кузьмінський І. В.) 

  

n27s10 fig3

 Фото 3. Директор КЛПУ "ОЦЕМД та МК" Кіяшко І. А. із суддівською колегією

 

ЗАВДАННЯ «ЕЛЕКТРИК»

За легендою, електрик, який працював на висоті понад 4,5 м, отримав ураження електричним струмом, після чого впав на бетонну підлогу. Співробітник, який був свідком подій, викликав швидку за номером «103». Диспетчеру він повідомив, що постраждалий лежить у неприродній позі з вивернутою лівою ногою, ліва долоня – чорного кольору, постраждалий дихає, стогне.

n27s10 fig4

 Фото 4. Допомога "потерпілому при ураженні електричним струмом"

 

У житті таке трапляється не часто. Протягом 2017 року було 17 викликів бригад екстреної допомоги на подібні випадки серед приблизно 400 тис. викликів. Але за кожною такою раптовістю – людське життя. І дуже важливо вміти правильно діяти в подібній ситуації.

Завдання оцінювали такі судді:
– Дьоміна Т. В., канд. мед. наук, доцент кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Донецького Національного медичного університету;
– Дудко О. О., завідувач підстанції СШМД у м. Краматорськ.

Екстрену допомогу бригади надавали частково людині-статисту (іммобілізація шийного відділу хребта, лівої нижньої кінцівки, укладання на щит, накладання асептичної пов’язки), частково – на манекені (проведення серцево-легеневої реанімації (СЛР)). Конкурс був складний, насичений подіями та фактами, необхідними для проведення якісної діагностики. Діяти команді необхідно було швидко та злагоджено. Окрім суто медичних заходів, потрібно було суворо дотримуватись правил безпечної поведінки задля уникнення враження електричним струмом членів бригади. Не всі бригади вклалися у відведений час.

Максимально можлива кількість балів за це завдання становила 257 балів. Найкращі результати такі:
1. 158 балів – бригада ЕМД з Лимана.
2. 156 балів – бригада ЕМД з Мар’їнки.
3. 142 бали – бригада ЕМД із Краматорська.
4. 138 балів – бригада ЕМД із Бахмута.
5. 138 балів – бригада ЕМД відділу виїзної спеціалізованої консультативної екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Судді під час оцінювання цього конкурсу враховували командні дії, вміння лідера керувати процесом, розподіляти повноваження серед членів бригади, швидкість реагування на зміни завдання та додаткові ситуації, швидкість прийняття рішення тощо.

 

ЗАВДАННЯ «ЗУСТРІЧ»

У ньому була обіграна ситуація з водієм, який їхав за кермом легкового автомобіля зі швидкістю понад 60 км/г і потрапив у ДТП (зіткнення автомобіля з будинком), через що водій отримав численні ушкодження.

У 2017 році в Донецькій області зареєстровано 1272 виклики з приводу ДТП. За статистичними даними, у них постраждала 1471 особа. Констатовано 59 летальних випадків, які сталися до приїзду бригади екстреної медичної допомоги, за присутності бригади – 7 осіб (тяжкі травми, несумісні з життям). Отже, організаційний комітет вирішив обрати цю тему для конкурсного завдання з метою опрацювання командами складних заходів, пов’язаних з евакуацією потерпілого з автомобіля, діагностикою політравми, іммобілізацією, зі своєчасним наданням екстреної медичної допомоги, з умінням працювати в команді та швидко делегувати повноваження.

Завдання оцінювали судді:
– Кононов А. В., головний фахівець з медицини невідкладних станів;
– Прокопенко Б. Б., канд. мед. наук, доцент кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Донецького Національного медичного університету.

Час виконання завдання був чітко обмежений для кожної бригади і становив 10 хвилин. Після того як відведений час спливав, подальші дії бригади припинялися. Бригади отримували виклик, на автомобілях швидкої допомоги прямували до місця події з увімкненими світло-звуковими пристроями. Незважаючи на погодні умови, усі команди працювали завзято, злагоджено, вказівки керівника виконували чітко. У бригад із жіночим складом виникали труднощі під час евакуації постраждалого з автомобіля, але вони впорались із завданням і показали непогані результати. Під час змагання конкурсанти оцінювали безпеку на місці події, використовували індивідуальні захисні засоби, усе це зараховувалось під час оцінювання.

 

n27s10 fig5

Фото 5. Оперативна допомога під час "ДТП"

 

Максимально можлива кількість балів у цьому завданні становила 176 балів. Бригади, які продемонстрували найкращий результат:
1. 155 балів – бригада ЕМД відділу виїзної спеціалізованої консультативної екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
2. 146 балів – бригада ЕМД з Лимана.
3. 143 бали – бригада ЕМД з Бахмута.
4. 140 балів – бригада ЕМД з Маріуполя (1).
5. 134 бали – бригада ЕМД з Маріуполя (2).

Цей конкурс вимагав від учасників не тільки професійних знань, а й фізичної підготовки.

 

ЗАВДАННЯ «НА ПРИЙОМІ В ЛІКАРЯ»

Це конкурсне завдання передбачало оцінювання знань, вмінь і рівня практичних навичок проведення СРЛ пацієнту з раптовою серцевою смертю, надання екстреної догоспітальної допомоги пацієнту з гострим інфарктом міокарда, у тому числі догоспітального відбору на первинне коронарне втручання.

У 2017 році бригадами екстреної медичної допомоги Центру констатовано 453 випадки клінічної смерті, із них за присутності бригади – 440 випадків.

Володіння навичками СЛР – найважливіший елемент у роботі фахівців екстреної медичної допомоги, який частіше за всі інші заходи доводиться проводити в повсякденній практиці. Її виконання повинно доходити до автоматизму. Зважаючи на це, організаційний комітет включив методику СЛР до конкурсного завдання.

Бригади працювали в режимі реального часу та були в абсолютно рівних умовах для надання допомоги. Прийоми СЛР бригади демонстрували на високотехнологічному манекені.

n27s10 fig6

 Фото 6. Реанімація "потерпілого"

 

Завдання оцінювали судді:
– Нестеренко О. М., д-р мед. наук, професор кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Донецького Національного медичного університету;
– Кузьмінський І. В., лікар з медицини невідкладних станів ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України»;
– Стерлядкіна Е. Г., заступник головного лікаря СШМД у м. Слов’янськ.

Оцінюючи це конкурсне завдання, судді зважали насамперед на чітке виконання затверджених протоколів і стандартів, а саме:
– Уніфікованого клінічного протоколу екстреної медичної допомоги «Раптова серцева смерть», затвердженого Наказом МОЗ України «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації екстреної медичної допомоги» від 15.01.2014 р. № 34;
– Уніфікованого клінічного протоколу екстреної, первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги та медичної реабілітації «Гострий коронарний синдром з елевацією сегмента ST», затвердженого Наказом МОЗ України «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при гострому коронарному синдромі з елевацією сегмента ST» від 02.07.2014 р. № 455;
– Основних принципів проведення серцево-легеневої та церебральної реанімації, що базуються на останніх рекомендаціях Європейської ради реанімації (ERC) та Американської кардіологічної асоціації (AHA) (2010).

Актуальність симульованої ситуації, покладеної в основу цього конкурсного завдання, не викликає сумнівів. Наприклад, в Європі щорічно реєструється близько 700 000 випадків раптової смерті. Ще наприкінці 1950-х років під час проведення патологоанатомічних досліджень було відзначено відсутність морфологічних обґрунтувань летальних випадків у значної кількості померлих. Цей принцип, надалі досліджений Сафаром П., став основою сучасної концепції серцево-легеневої та церебральної реанімації.

Час виконання завдання був чітко обмежений для кожної бригади і становив 10 хвилин. Після того як відведений час спливав, подальші дії бригади припинялися.

У протоколі оцінювання було визначено 34 пункти за такими розділами:
– визначення безпеки;
– надання допомоги на місці події (саме СЛР і надання екстреної допомоги у випадку гострого інфаркту міокарду, у тому числі проведення догоспітального відбору на ургентне стентування у відділенні кардіо- та рентгенендоваскулярної хірургії;
– формулювання діагнозу;
– тактика бригади;
– командна взаємодія під час надання допомоги.

Максимально можлива кількість балів становила 203 бали. Бригади, що продемонстрували найкращий результат:
1. 194 бали – бригада ЕМД з Лимана.
2. 185 балів – бригада ЕМД з Костянтинівки.
3. 181 бал – бригада ЕМД з Маріуполя (1).
4. 176 балів – бригада ЕМД з Мар’їнки.
5. 169 балів – бригада ЕМД з Бахмута.

Ці бригади показали, перш за все, чітку оперативність у роботі, високий рівень командної взаємодії під час надання допомоги пацієнту. Знання протоколів проведення СЛР у цих бригад було доведено до автоматизму.

Усе це дозволило у відведені 10 хвилин без значних помилок провести СЛР, діагностувати гострий інфаркт міокарда з підйомом сегмента ST, надати кваліфіковану допомогу та госпіталізувати пацієнта до профільного лікувального закладу третинного рівня.

Особливо хотілося б відзначити високий рівень командної взаємодії в бригадах, які стали лідерами в цьому конкурсному завданні, а також оперативний розподіл ролей під час проведення реанімаційних заходів, швидке реагування лідера команди на ситуацію з чіткими голосовими вказівками для кожного члена бригади, які так само чітко виконувалися.

 

ЗАВДАННЯ «ПОДАРУНОК НА ДОМУ»

Конкурсне завдання передбачало оцінювання знань і рівня практичних навичок бригад екстреної медичної допомоги в наданні допомоги породіллі та новонародженій дитині з ознаками асфіксії тяжкого ступеня.

Така тематика завжди актуальна. У 2017 році бригади ЕМД Центру обслуговували 31 виклик з приводу пологів за межами лікувального закладу. Відпрацювання навичок з надання медичної допомоги матері та новонародженій дитині на догоспітальному етапі дало можливість перевірити готовність наших бригад прийняти пологи, вести післяпологовий період і надати якісну допомогу немовляті.

На виконання завдання бригадам надавалось 10 хвилин. За легендою, у жінки відбулись пологи до прибуття бригади екстреної медичної допомоги. Дитина народилась у стані асфіксії. «Породілля» не могла чітко надати подробиці акушерського анамнезу, оскільки в неї проходив потужний період.

Завдання оцінювали судді:
– Северін С. П., асистент кафедри Донецького Національного медичного університету;
– Малюченко О. К., завідувач підстанції СШМД у м. Слов’янськ.

n27s10 fig7

Фото 7. Надання допомоги породіллі та новонародженій дитині 

 

Оцінюючи це конкурсне завдання, судді враховували командну роботу та чіткий розподіл обов’язків між членами бригади, тому що медичну допомогу необхідно було надати одночасно матері та дитині.

Максимально можлива кількість балів становила 138 балів. Бригади, що продемонстрували найкращий результат, такі:
1. 117 балів – бригада ЕМД з Мар’їнки.
2. 108 балів – бригада ЕМД з Бахмута.
3. 102 бали – бригада ЕМД з Костянтинівки.
4. 102 бали – бригада ЕМД відділу виїзної спеціалізованої консультативної екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
5. 96 балів – бригада ЕМД з Лимана.

Ці бригади показали, перш за все, чітку оперативність у роботі, високий рівень командної взаємодії під час надання допомоги пацієнту. Знання протоколів проведення СЛР у цих бригад було доведено до автоматизму.

Але під час виконання конкурсних завдань деякі бригади зіткнулися з труднощами під час оцінювання стану новонародженої дитини, а також дотриманням послідовності та хронометражу реанімаційних заходів. Зважаючи на це, були розроблені рекомендації щодо того, над чим потрібно працювати бригадам у подальшому, щоб удосконалити свій професіоналізм.

 

ТЕОРЕТИЧНЕ КОНКУРСНЕ ЗАВДАННЯ

Теоретичне конкурсне завдання проводилось шляхом тестування керівників бригад після закінчення практичних змагань.

Завдання оцінювали судді:
– Кононов А. В., головний позаштатний фахівець ДОЗ з медицини невідкладних станів;
– Рязанцева С. І., заступник директора Центру з медичної роботи.

Усього конкурсантам надано 20 тестових завдань, які виводилися послідовно на монітор в оперативно-диспетчерському відділі. На виконання завдань було відведено 20 хвилин. На одне завдання час змінювався з інтервалом від 30 секунд до 1,5 хвилини залежно від ступеня складності.

 

n27s10 fig8

 Фото 8. Тестові завдання

 

Максимально можлива кількість балів – 60. Результати теоретичного змагання такі:
1. 60 балів – бригада ЕМД відділу виїзної спеціалізованої консультативної екстреної медичної допомоги та медицини катастроф та бригада ЕМД з Мар’їнки.
2. 54 бали – бригада ЕМД з Бахмута та бригада ЕМД з Волновахи.
3. 51 бал – бригада ЕМД з Лимана та бригада ЕМД з Костянтинівки.
4. 48 балів – бригада ЕМД з Маріуполя (1) та бригада ЕМД з Краматорська.
5. 45 балів – бригада ЕМД з Маріуполя (2).
6. 42 бали – бригада ЕМД з Мирнограда.

Тестуванням перевірялись теоретичні знання щодо диференціальної діагностики захворювань і станів, алгоритмів надання екстреної медичної допомоги при гострому коронарному синдромі та його ускладненнях, травмах, опіках, пологах тощо.

За загальними результатами змагань 3-тє місце посіла бригада ЕМД відділу виїзної спеціалізованої консультативної екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, 2-ге місце – бригада ЕМД з Мар’їнки, а переможцями змагань «Першість Донецької області 2018» стала бригада ЕМД з Лимана м. Слов’янськ.

n27s10 fig9

Фото 9. Нагородження переможців 

 

Лідер бригади – лікар першої кваліфікаційної категорії з медицини невідкладних станів підстанції № 3 м. Лиман Суховій Наталія Володимирівна. Вона закінчила Донецький державний медичний університет ім. М. Горького в 2001 році. Після закінчення інтернатури працювала дільничним терапевтом центральної районної лікарні, а потім – цеховим терапевтом однієї з найвідповідальніших цехових ділянок Вузлової лікарні м. Лиман. З 2003 року почала працювати сумісником на станції швидкої медичної допомоги м. Лиман. Робота лікарем екстреної допомоги так захопила Наталію, що вже з 11 вересня 2008 року стала її основною.

Окрім того, що Наталія Володимирівна працює лікарем виїзної бригади СШМД м. Лиман, вона періодично виконує обов’язки головного лікаря станції, а після об’єднання станцій у 2013 році – обов’язки завідувача підстанції № 3 м. Лиман СШМД у м. Слов’янськ.

Під час нестабільної ситуації на території Донецького регіону в квітні–липні 2014 року Наталія Володимирівна не залишала місто і продовжувала роботу лікарем виїзної бригади. Працювати доводилося в екстремальних і часто небезпечних для життя умовах. Через нестачу кадрів у цей період графік роботи був особливо напруженим.

Надовго в пам’яті молодого лікаря залишаться спогади, коли з м. Сіверськ транспортували молодого хлопця з вогнепальним пораненням і протягом усього шляху кровотечу з підколінної артерії вона зупиняла пальцевим притисненням. Було величезне бажання зберегти хлопцеві ногу. І їй це вдалося.

І це тільки один маленький епізод. А скільки їх було і тоді в 2014 році, і в мирний час. Кажуть: «Труднощі роблять нас сильнішими» – це про лікаря Суховій Н. В. Свою лікарську майстерність вона удосконалює постійно, вчиться за першої ліпшої можливості.

Іще один член бригади – фельдшер Кузенко Олена Артемівна, яка має вищу кваліфікаційну категорію з медицини невідкладних станів. Олена Артемівна закінчила Краснолиманське медичне училище в 1989 році. Була в числі трьох найкращих випускників, яким були видані направлення-рекомендації для вступу до медичного ВНЗ. Але тоді Олена тільки-но стала молодою мамою, і це направлення так і залишилося сімейною реліквією.

До 2005 року працювала фельдшером пункту невідкладної допомоги Вузлової лікарні міста Красний Лиман, але так і не відчула повної реалізації своїх можливостей і свого бажання бути в числі перших, хто надає екстрену допомогу пацієнтам. Тому з 2005 року й донині Кузенко Олена Артемівна працює на станції швидкої допомоги. Саме тут вона знайшла себе та відчула, що ця відповідальна й часом екстремальна робота – і є її покликання.

На одному з її перших чергувань Олена самостійно успішно прийняла перші в своїй практиці пологи. У салоні УАЗу народився хлопчик. Олена збагнула: «Гарний знак. Так, я зробила правильний вибір».

Усього в салоні «швидкої» з допомогою Олени Артемівни народилося чотири немовляти.

Неможливо пояснити, що ти відчуваєш, коли допоміг з’явитися новому життю. Такі самі емоції переповняли Олену після проведення серцево-легеневої реанімації пацієнту з гострим порушенням мозкового кровообігу, яка виявилася успішною.

Протягом усього періоду роботи фельдшером екстреної медичної допомоги Кузенко Олена Артемівна постійно вдосконалює свої знання і майстерність. Завжди буває однією з перших, хто опановує навички роботи на сучасному медичному обладнанні та новітні технології надання екстреної допомоги.

Загальний стаж іще одного учасника бригади – водія Шведа Олександра Анатолійовича – 15 років, він має неабиякий водійський досвід. А от на станції швидкої медичної допомоги працює лише з вересня 2017 року.

Олександр Анатолійович потрапив до команди, яка брала участь у змаганнях, не випадково. Під час вибору водія він привернув увагу тим, що досить швидко оволодів навичками домедичної допомоги, а також проявив комунікабельність і вміння чітко, без зайвої метушні виконувати вказівки керівника бригади.

n27s10 fig10

Фото 10. Команда переможець СШМД м. Слов'янськ

 

Ця команда в такому складі представила Донеччину в змаганнях III Всеукраїнського зимового чемпіонату бригад ЕМД з міжнародною участю «Кременецькі медичні ралі – 2018». У загальному заліку, а саме із 34 команд-учасників змагань, вона посіла сьоме місце, а також здобула кубок за перше місце в конкурсі «Дуплекс 2».

Стаття надійшла в редакцію 12.03.2018 р.


logo on blue
ТОВ "Професійні видання Східна Європа" Екстрена медицина: від науки до практики
emergency.in.ua © 2012 - 2019. Всі права захищені
Яндекс.Метрика
vk
facebook

 

Joomla inotur